Rzut okiem na Narodowy Spis Powszechny

2011-03-22 00:00:00 +0000


GUS udostępnił wersję demo aplikacji do Narodowego Spisu Powszechnego, przez którą będzie można samemu wypełnić ankietę spisową. Przyjrzałem się jej z punktu widzenia używalności. Dzięki NSP 2011 Demo można zobaczyć jak to będzie wyglądało od kwietnia. Pierwsze co się rzuca w oczy to żargon – jedno z pierwszych pytań brzmi “czy mieszkanie w którym Pan(i) mieszka znajduje się w budynku wielomieszkaniowym”. Po najechaniu na każde tego typu dziwaczne sformułowanie jest wyświetlany tekst pomocy… który jest pisany jeszcze gorszym żargonem. Oto próbka:

Budynek wielomieszkaniowy to budynek mieszkalny w którym wydzielone są minimum trzy mieszkania. Nie należy zaliczać tu budynków niemieszkalnych oraz budynków zbiorowego zakwaterowania bez względu na liczbę znajdujących się w nich mieszkań. Mieszkanie jest to lokal składający się z jednej lub kilku izb, łącznie z pomieszczeniami pomocniczymi, wybudowany lub przebudowany do celów mieszkalnych, konstrukcyjnie wydzielony (trwałymi ścianami) w obrębie budynku, do którego to lokalu prowadzi niezależne wejście z klatki schodowej, ogólnego korytarza, wspólnej sieni bądź z ulicy, podwórza lub ogrodu. Przez pomieszczenie pomocnicze należy rozumieć: przedpokój, hol, łazienkę, ustęp, garderobę, spiżarnię, schowek i inne pomieszczenia znajdujące się w obrębie mieszkania, służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom mieszkańców.

Mamy tu wszystkie atrybuty polskiego bełkotu języka urzędowego – zdania wielokrotnie złożone, dopowiedzenia w nawiasach, poplątane wątki, wewnętrzne referencje, wyliczenia itd. Projektanci ankiety powinni zaprzyjaźnić się z Gunning fog index i poradnikiem “Jak pisać o funduszach europejskich”, który niezależnie od funduszy jest dobrym, polskojęzycznym poradnikiem jak pisać, by inni rozumieli.

Ponieważ spisowi internetowemu nie będzie towarzyszyć pan lub pani wyjaśniająca dlaczego “rozróżnia się dwa rodzaje praw spółdzielczych do lokalu” więc można oczekiwać, że osoby wypełniające to samodzielnie klikną pierwszą lepszą odpowiedź, byle dalej.

Od strony technicznej – teraz aplikacja działa ładnie i szybciutko, zobaczymy jak sobie poradzi pod większym obciążeniem. Zapuszczenie na niej YSlow pokazuje, że przydałaby się kompresja stron, zintegrowanie licznych (25) plików JavaScript i styli (9) do jednego i dodanie do nich nagłówków Expire.

Wirtualne piwo wygrywa osoba, która jako pierwsza znajdzie, w którym pliku autorzy zostawili taki uroczy (choć zupełnie nieszkodliwy) komentarz: “to ponizej bylo zakomentowane - i chyba z tego powodu nie dzialalo wysylanie wiadomosci” :)