Kołakowski o dialektycznym i historycznym materializmie

Marksizm to ideologia szczególna: Marks i Engels pisali językiem tak pokrętnym, rozwlekłym i zagmatwanym, że mało kto w ogóle zadał sobie trud przebrnięcia przez jej kluczowe księgi, takie jak "Kapitał". Skutek tego jest taki, że większość tych, którzy deklarują, że są marksistami albo przynajmniej, że "Marks miał sporo racji" w gruncie rzeczy nie znają jego podstawowych tez w ogóle.

Geopolityka Aleksandra Dugina jako nowa dialektyka historyczna

Publicystyka Aleksandra Dugina ma wiele wspólnego z pracami dwudziestowiecznych filozofów marksistowskich. Podobieństwa leżą nie tylko w postrzeganiu świata i wnioskach ale przede wszystkim w stylu argumentacji i — wzdragam się trochę przed użyciem tego słowa — metodzie badawczej. Popularność idei Dugina w kręgach elity politycznej Rosji może mieć niestety skutek podobny jak "ukąszenie heglowskie" tych elit przed stu laty.

Hodowla odsetek w ZUS

Jakiś czas temu miałem wątpliwą przyjemność osobiście zetknąć się z wątpliwą praktyką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potocznie określaną jako "hodowla odsetek".

Na drodze do eliminacji papieru - decyzje o podatku od nieruchomości

Wzruszenie odebrało mi mowę gdy w poniedziałkowy poranek otrzymałem z Urzędu Miasta Krakowa powiadomienie o dokumencie urzędowym oczekującym na odebranie w ePUAP.

Andriej Wyszyński "Teoria dowodów sądowych" (1949)

Książka, której skan publikuję poniżej jest jednym z najbardziej dobitnych świadectw tego jak wyglądał ustrój radziecki w latach 30-tych.

Nie przegapmy pisma elektronicznego z ZUS lub urzędu skarbowego

Mając dobry powód (mieszkanie za granicą) do korzystania z usług elektronicznych administracji publicznej w Polsce pisałem ostatnio kilkukrotnie o tym jak daleko można się posunąć w elektronizacji swoich kontaktów z administracją. Dobra wiadomość jest taka, że dość daleko – i to nawet działa. Teraz kilka uwag praktycznych o tym na jakie potencjalne miny można wdepnąć.

Polski system emerytalny to zaprzeczenie solidarności

Grzegorz Sroczyński w prostych słowach wyjaśnia aktorowi Jackowi Braciakowi, że jest aspołecznym ignorantem, który nie rozumie elementarnych zasad solidarności społecznej stojących u podstaw polskiego systemu emerytalnego. Tekst zaczyna się od "Jacku, jak się nie znasz, to się nie wypowiadaj". Niestety, apel ten powinien on zaadresować głównie sam do siebie...

Jak odbierać pisma ze skarbówki przez ePUAP?

Jak donoszą media, "pismo ze skarbówki przyjdzie mailem" (TVN24, GP). Ale to co najważniejsze umknęło autorowi artykułu, a sprawa jest faktycznie przydatna, więc dodam kilka słów wyjaśnienia.

Polski Roskomnadzor, podejście 2.0

Po nieudanej inicjatywie wprowadzenia cenzury Internetu w Polsce w 2010 roku temat powraca, tym razem z inicjatywy jednej z firm bukmacherskich chcących w końcu rozwinąć na polskim rynku skrzydła.

Jak wybrać OFE przez Internet?

Ponieważ ZUS zadbał o to by deklaracja pozwalająca na odprowadzenie swoich składek emerytalnych do OFE była możliwie nieintuicyjna i skomplikowana, poniżej przedstawiam krótką instrukcję.

Syndicate content