Jak wybrać OFE przez Internet?

2014-04-01 00:00:00 +0100


Ponieważ ZUS zadbał o to by deklaracja pozwalająca na odprowadzenie swoich składek emerytalnych do OFE była możliwie nieintuicyjna i skomplikowana, poniżej przedstawiam krótką instrukcję.

O co cho?

Od 1 kwietnia 2014 obywatele mogą składać deklaracje o przekazywaniu swoich składek emerytalnych do OFE (osoby chcące przenieść je do ZUS nie muszą robić nic). Deklarację można złożyć elektronicznie przez Portal Usług Elektronicznych ZUS.

Profil Zaufany

Warunkiem koniecznym dla złożenia deklaracji jest posiadanie Profilu Zaufanego czyli darmowego, rządowego podpisu elektronicznego, który można uzyskać w ePUAP. Profil musi być jednorazowo aktywowany przez urzędnika podczas osobistej wizyty w ZUS (lub innym urzędzie, który go potwierdza), więc jeśli jeszcze go nie masz to i tak wizyta w urzędzie cię nie ominie (ale PZ przyda się na przyszłość). Jeśli masz Profil Zaufany to wysłanie deklaracji zajmie kilka minut.

Wysłanie deklaracji OFE

Proszę się nie bać — procedura jest dość prosta, tylko wygląda na długą ponieważ każdy krok poniżej opisałem oddzielnie a większość udokumentowałem również obrazkami.

  1. Formularz najlepiej wypełniać przy pomocy Internet Explorera. Niezbędny jest także Adobe Flash. Istotne informacje dla użytkowników Chrome są na końcu tego artykułu w rozdziale Wymagania techniczne.
  2. Wchodzimy na portal ZUS (pue.zus.pl)
  3. Wybieramy opcję Profil ePUAP. Zaloguj przy użyciu zaufanego profilu ePUAP
  4. Ze strony ZUS zostajemy przekierowani do ePUAP. W zależności od metody logowania jaką wybraliśmy w ePUAP zostaniemy poproszeni o wpisanie jednorazowego kodu otrzymanego emailem lub przez SMS.
    1. Na stronie ePUAP wybieramy Podpisz profilem zaufanym
    2. Wybieramy Użyj tego profilu do podpisu
    3. Czekamy na email lub SMS z kodem jednorazowym, który wpisujemy w puste pole, które pojawia się po wybraniu poprzedniej opcji.
    4. Wciskamy OK. Strona przekierowuje nas ponownie do ZUS — teraz jesteśmy zalogowani do portalu ZUS. </ol>
    5. W oknie Panel ogólny wybieramy zakładkę Usługi. Klikamy pomarańczowy link Pokaż ».
    6. Pokazuje się Lista usług, których jest ponad 120. W okienku wyszukiwania wpisujemy ofe i wciskamy Filtruj.
    7. Pokazują się trzy usługi związane z OFE. Wybieramy Oświadczenie członka OFE o przekazywaniu składki do OFE i wciskamy Przejdź do usługi.
    8. Akceptujemy informację o poziomie bezpieczeństwa usługi. Pokazuje się okienko Wybór roli, gdzie większość z nas będzie miała tylko jedną opcję do wyboru — czyli samego siebie (np. Ubezpieczony — Paweł Krawczyk ).
    9. Pokazuje się właściwy formularz wyboru OFE. Jest on bardzo krótki, zawiera tylko dwie strony, które na dodatek zawierają już nasze dane osobowe i nie powinien wymagać żadnych uzupełnień. W szczególności nie musimy wybierać nazwy naszego OFE (str. 2), chyba, że chcemy go zmienić. Przegląamy formularz i wybieramy Zapisz.
    10. W oknie, które pokaże się po zapisaniu formularza wybieramy przycisk Wyślij do ZUS ukryty na dole.
    11. Wybieramy opcję podpisania formularza Profilem Zaufanym ZUS. Powtarza się cała procedura z wysyłaniem kodu jednorazowego przez email lub SMS. </ol>

      Wymagania techniczne

      W 2012 roku pani Milena Hadryan w ciekawej pracy naukowej poświęconej językowi urzędowemu zauważyła, że w polskim modelu komunikacji urzędowej (...) dominuje postulat kształcenia odbiorcy w dziedzinie prawa (...) nadawca zakłada, że to odbiorca musi dołożyć starań, by jego komunikat zrozumieć. Twórcy rządowych portali internetowych dodatkowo postawili sobie za cel kształcenie odbiorcy w dziedzinie serwisowania komputerów. PUE ZUS nie jest tutaj wyjątkiem. Użytkownicy Google Chrome przejdą całą opisaną procedurę tylko po to, by na końcu dowiedzieć się, że wbudowana w Chrome wtyczka Adobe Flash nie spełnia wielce wyrafinowanych wymagań ZUS. Osoby z zacięciem do eksperymentów mogą ją próbować wyłączyć i pobrać samodzielną wtyczkę z Adobe. Ja zamiast tego skorzystałem z Internet Explorera, ale i tutaj należy liczyć się z przeszkodami bo twórcy oddanego kilka lat temu portalu nie przewidzieli, że na rynku pojawiają się nowsze wersje przeglądarek. Dlatego osoby odwiedzające PUE przy pomocy nowszego Internet Explorera (w moim przypadku z Windows 8.1) zobaczą taki zachęcający komunikat:
      Na szczęście można go zignorować i w ten sposób udało mi się przejść całą procedurę do końca. Nie sprawdzałem niestety jakie zasadzki przygotowali autorzy strony dla Firefoksa, proszę o uwagi w komentarzach.