Informatyzacja w Europie Wschodniej

2012-01-21 00:00:00 +0000


Rosyjską i polską administrację publiczną od dawna łączą te same wzorce kulturowe jeśli chodzi o wydawanie publicznych pieniędzy. Polscy specjaliści od ustawianych przetargów muszą jednak niewątpliwie zazdrościć swoim rosyjskim kolegom rozmachu i bezczelności. Oto rosyjskie ministerstwo obrony postanowiło stworzyć serię patriotycznych gier w celu przeciwdziałania szkodliwemu wpływowi gier zachodnich, w których Rosjanie zwykle są tymi złymi, tak by młodzież wirtualnie ginęła “za Rosjan, nie za Amerykanów” (“за русских, а не за американцев”).

Wydzielono na to budżet stanowiący równowartość 3,8 mln złotych (36 mln rubli). Teraz rosyjskojęzyczny Internet znęca się (Минобороны вместо русского Warcraft создало “Морской бой” и “Тетрис”, потратив 36 миллионов) nad wynikiem tej patriotycznej inwestycji - są nim trzy udostępnione w sieci gry flashowe. Oryginalność i innowacyjność wyprodukowanych przez ministerstwo gier powala na kolana - “Saper”, “Tetris” i “Bitwa morska”. Najlepsze jest jednak to, że wyprodukowanie tych gier jest wyceniane na specjalistów z branży na maksymalnie ok. 34 tys. zł za sztukę.

Łączny budżet na stworzenie tych gier nie przekracza więc 5% budżetu wydanego i to po pomnożeniu szacunkowych kosztów przez dwa. Ministerstwo obrony stosuje tradycyjną, znaną także doskonale obserwatorom polskiej informatyzacji, opowieść o “absolutnie nowatorskim projekcie o praktycznie nieograniczonych możliwościach”.