Fiskalna sprawiedliwość społeczna

2011-05-19 00:00:00 +0000


Nigdzie indziej jak w podejściu Ministerstwa Finansów do podatku VAT widać, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Jak pisze bankier.pl Ministerstwo Finansów proponuje dalsze zwiększenie kosztów fiskalnych dla sprzedawców przez kolejne uszczegółowienie treści paragonów, co wiąże się z koniecznością zakupu nowych kas fiskalnych. Ot, taki bonus dla marketów, kolejny haracz dla małych i średnich przedsiębiorców.

Ciekawie w tym konkteście brzmi równolegle przedstawione stanowisko Ministra Finansów w sprawie omijania podatku akcyzowego na luksusowe samochody sprowadzane jako “ciężarowe”. Pomijając od dawna wskazywaną absurdalność polskich przepisów i definicji pojazdu “ciężarowego” (kultowe “czinkłeczento z kratką”), zwróćmy uwagę jak resort pochyla się nad tą konkretną grupą podatników (cytat za “Rz”):

Z uwagi jednak na duże obciążenia, przede wszystkim dla podmiotów, a także dla organów podatkowych prace zostały zaniechane (J. Kapica)

Zabawne, że MF nie wykazuje się podobną empatią w stosunku do rzeszy kilkuset tysięcy małych przedsiębiorców. Ciekawe ilu urzędników jeździ luksusowymi “ciężarówkami”?