Jak wybrać OFE przez Internet?

Ponieważ ZUS zadbał o to by deklaracja pozwalająca na odprowadzenie swoich składek emerytalnych do OFE była możliwie nieintuicyjna i skomplikowana, poniżej przedstawiam krótką instrukcję.

O co cho?

Od 1 kwietnia 2014 obywatele mogą składać deklaracje o przekazywaniu swoich składek emerytalnych do OFE (osoby chcące przenieść je do ZUS nie muszą robić nic). Deklarację można złożyć elektronicznie przez Portal Usług Elektronicznych ZUS.

Profil Zaufany

Warunkiem koniecznym dla złożenia deklaracji jest posiadanie Profilu Zaufanego czyli darmowego, rządowego podpisu elektronicznego, który można uzyskać w ePUAP. Profil musi być jednorazowo aktywowany przez urzędnika podczas osobistej wizyty w ZUS (lub innym urzędzie, który go potwierdza), więc jeśli jeszcze go nie masz to i tak wizyta w urzędzie cię nie ominie (ale PZ przyda się na przyszłość). Jeśli masz Profil Zaufany to wysłanie deklaracji zajmie kilka minut.

Wysłanie deklaracji OFE

Proszę się nie bać — procedura jest dość prosta, tylko wygląda na długą ponieważ każdy krok poniżej opisałem oddzielnie a większość udokumentowałem również obrazkami.

 1. Formularz najlepiej wypełniać przy pomocy Internet Explorera. Niezbędny jest także Adobe Flash. Istotne informacje dla użytkowników Chrome są na końcu tego artykułu w rozdziale Wymagania techniczne.
 2. Wchodzimy na portal ZUS (pue.zus.pl)
 3. Wybieramy opcję Profil ePUAP. Zaloguj przy użyciu zaufanego profilu ePUAP

 4. Ze strony ZUS zostajemy przekierowani do ePUAP. W zależności od metody logowania jaką wybraliśmy w ePUAP zostaniemy poproszeni o wpisanie jednorazowego kodu otrzymanego emailem lub przez SMS.
  1. Na stronie ePUAP wybieramy Podpisz profilem zaufanym

  2. Wybieramy Użyj tego profilu do podpisu

  3. Czekamy na email lub SMS z kodem jednorazowym, który wpisujemy w puste pole, które pojawia się po wybraniu poprzedniej opcji.
  4. Wciskamy OK. Strona przekierowuje nas ponownie do ZUS — teraz jesteśmy zalogowani do portalu ZUS.
 5. W oknie Panel ogólny wybieramy zakładkę Usługi. Klikamy pomarańczowy link Pokaż ».

 6. Pokazuje się Lista usług, których jest ponad 120. W okienku wyszukiwania wpisujemy ofe i wciskamy Filtruj.

 7. Pokazują się trzy usługi związane z OFE. Wybieramy Oświadczenie członka OFE o przekazywaniu składki do OFE i wciskamy Przejdź do usługi.
 8. Akceptujemy informację o poziomie bezpieczeństwa usługi. Pokazuje się okienko Wybór roli, gdzie większość z nas będzie miała tylko jedną opcję do wyboru — czyli samego siebie (np. Ubezpieczony — Paweł Krawczyk ).
 9. Pokazuje się właściwy formularz wyboru OFE. Jest on bardzo krótki, zawiera tylko dwie strony, które na dodatek zawierają już nasze dane osobowe i nie powinien wymagać żadnych uzupełnień. W szczególności nie musimy wybierać nazwy naszego OFE (str. 2), chyba, że chcemy go zmienić. Przegląamy formularz i wybieramy Zapisz.

 10. W oknie, które pokaże się po zapisaniu formularza wybieramy przycisk Wyślij do ZUS ukryty na dole.

 11. Wybieramy opcję podpisania formularza Profilem Zaufanym ZUS. Powtarza się cała procedura z wysyłaniem kodu jednorazowego przez email lub SMS.

Wymagania techniczne

W 2012 roku pani Milena Hadryan w ciekawej pracy naukowej poświęconej językowi urzędowemu zauważyła, że w polskim modelu komunikacji urzędowej (...) dominuje postulat kształcenia odbiorcy w dziedzinie prawa (...) nadawca zakłada, że to odbiorca musi dołożyć starań, by jego komunikat zrozumieć. Twórcy rządowych portali internetowych dodatkowo postawili sobie za cel kształcenie odbiorcy w dziedzinie serwisowania komputerów.

PUE ZUS nie jest tutaj wyjątkiem. Użytkownicy Google Chrome przejdą całą opisaną procedurę tylko po to, by na końcu dowiedzieć się, że wbudowana w Chrome wtyczka Adobe Flash nie spełnia wielce wyrafinowanych wymagań ZUS. Osoby z zacięciem do eksperymentów mogą ją próbować wyłączyć i pobrać samodzielną wtyczkę z Adobe. Ja zamiast tego skorzystałem z Internet Explorera, ale i tutaj należy liczyć się z przeszkodami bo twórcy oddanego kilka lat temu portalu nie przewidzieli, że na rynku pojawiają się nowsze wersje przeglądarek. Dlatego osoby odwiedzające PUE przy pomocy nowszego Internet Explorera (w moim przypadku z Windows 8.1) zobaczą taki zachęcający komunikat:

Na szczęście można go zignorować i w ten sposób udało mi się przejść całą procedurę do końca. Nie sprawdzałem niestety jakie zasadzki przygotowali autorzy strony dla Firefoksa, proszę o uwagi w komentarzach.

Comments

Na chwilę obecną OFE wybrało

Na chwilę obecną OFE wybrało 0,2% uprawnionych. Sam dokonałem tego wyboru głównie na złość rudemu oszustowi, gdyż realnie nie będzie to miało dużego znaczenia.

II filar to dla mnie był od początku przekręt. Nie ze względu na fakt istnienia prywatnych funduszy, ale ze względu na wysokość prowizji, brak własności środków tam zgromadzonych, zobowiązanie do inwestowania pieniędzy z OFE w obligacje. Jedynymi, którzy się dorobili są zarządzający, bo sam system nie przynosi wyższych prognozowanych zysków niż ZUS. Tyle, że dywersyikacja też jest ważna. Teraz zrobiono to co powinno mieć miejsce już na początku- wyraźnie zmniejszono prowizje dla zarządzających.

Rudy musi zamiatać długi pod dywan, więc likwiduje ten system. Ludzie byli oszukiwani 15 lat temu, co do powodów wprowadzenia tego systemu i dzisiaj, co do powodów jego likwidacji. Ale Polacy patrzą tępo jak gołębie i nic nie rozumieją. Ten naród jest skazany na zagładę z takim podejściem.

Już od ładnych kilku lat publikowano artykuły przeciw OFE. Rządzący też je atakowali. Zamiast ustawowo zmieniejszyć prowizję i naprawić system to go tylko krytykowali. Spodziewałem się, że jest to preludium do likwidacji.

Teraz na fali w zachodnich mediach są artykuły o jednorazowym podatku na oszczędności bankowe (10-20%). I możemy być pewni, że taki podatek nastąpi za parę lat.

Skandal

Moim zdaniem formularz ZUS zaprojektowany został w sposób skandalicznie nieudolny. Tylko człowiek z dużym doświadczeniem w pracy z programami komuterowymi jest w stanie to obsłużyć. Dziękuję za tę instrukcję.

Dzięki za ten artykuł. Nie

Dzięki za ten artykuł. Nie wiedziałem, że można to zrobić przez pue. Oszczędziłeś mi fatygi :)

Mi się udało wysłać bez

Mi się udało wysłać bez profilu ePUAP, wystarczy sam profil PUE. Niezbyt rzetelny artykuł.
Poza tym wsyzstko było proste, więc nie iwem o co cho z tym "skomplikowana i nieintuicyjna".

To znaczy jak? bez pójścia do

To znaczy jak? bez pójścia do ZUSu niby? profil PUE też wymaga takiej autoryzacji.

Mi również udało się wysłać

Mi również udało się wysłać ten dokument bez profilu zaufanego, jedynie przy użyciu profilu PUE. Niestety to również wymaga wizyty w ZUS. Muszę się jednak zgodzić, że cały proces jest bardzo nieintuicyjny...

Skomplikowany i nieintuicyjny

Skomplikowany i nieintuicyjny jest proces, w którym użytkownikowi stawia się szereg ograniczeń dotyczących wersji stosowanego oprogramowania, które na dodatek nie wynikają z niczego innego jak niedbalstwo wykonawcy. Pomijam już sam formularz, który jest elektronicznym odwzorowaniem formularza papierowego, z dokładnie tym samym układem pól i tekstu, i jest zwyczajnie nieczytelny. O projektowaniu formularzy można poczytać nieco więcej w moim artykule Formularz i formularz.

Potwierdzam również działa u

Potwierdzam również działa u mnie bez problemów. Nie miałem żadnego komunikatu o nieaktualnej wtyczce flash w Chrome. Ja uzywam Chrome 33.0.1750.154 m. Moe autor uzywa starszych wersji ??

Poza tym jak wiadomo hejtowanie ostatnio w modzie. To może autor sam napisze jak miałby wyglądać według niego poprawnie skonstruowany proces wyboru OFE czy ZUS?

Mam dokładnie tę samą wersję

Mam dokładnie tę samą wersję Chrome, pod Windows 8. Ja naprawdę sobie tych komunikatów nie zmyśliłem.

Jeśli chodzi o to jak miały wyglądać poprawnie skonstruowany dowolny proces administracyjny to po pierwsze system powinien być poprawnie przetestowany na dostępnych przeglądarkach, po drugie nie powinien wymagać Flasha, a jeśli już go wymaga to powinien poprawnie obsługiwać wszystkie aktualne wersje. Komunikat o tym, że MSIE 11 jest niewspierany sugeruje z kolei zwykłe niedbalstwo wykonawcy.

Potwierdzenie - działa na MacOS

Sprawdziłem - działa na MacOS + Firefox, bez jakichkolwiek problemów. Podpisałem profilem ePUAP (nie sugerowanym przez artykuł profilem ZUSowym).

Działa pod linuxowym

Działa pod linuxowym firefoksem, z ręcznie zainstalowanym flashem.